نوجوانان

چگونه با نوجوان 13 ساله رفتار کنیم؟

چگونه با نوجوان 13 ساله رفتار کنیم؟

همانطور که فرزند شما از یک بچه 12 ساله به یک نوجوان 13 ساله تبدیل می شود، مطمئناً تغییرات جالبی خواهید دید. نه تنها کودک شما با شروع به دیدن خود به عنوان یک نوجوان تغییر ذهنی ایجاد می کند، بلکه تغییرات فیزیکی و عاطفی مختلفی را نیز تجربه خواهد کرد.

به عنوان مثال، فرزند 13 ساله شما ممکن است نسبت به بدن در حال تغییر خود حساس شود یا به تغییرات همسالان خود توجه کند، اگر رشد آنها کندتر باشد. به خصوص اگر موهای بدنشان رشد نمی کند یا هنوز جهش رشدی نداشته اند. آنها همچنین تغییرات عاطفی مختلفی را تجربه خواهند کرد و شروع به صرف زمان بیشتری با همسالان خود می کنند.

برای والدین، این دوره زمانی ممکن است گاهی اوقات چالش برانگیز باشد زیرا ممکن است نگرانی های خود را داشته باشید و در عین حال در تلاش برای درک نگرانی های نوجوان خود باشید. اما مطمئن باشید که سال های نوجوانی نباید دوران پرفراز و نشیبی باشد و اگر بدانید چه انتظاری دارید، می تواند یکی از پر ارزش ترین سال های فرزندپروری باشد.

در زیر با راهنمایی شما در رشد یک نوجوان 13 ساله به رفع برخی از رمز و رازهای رشد نوجوانان کمک می کنیم. اطلاعاتی در مورد آنچه می توانید از نوجوان خود از نظر شناختی، جسمی، عاطفی و اجتماعی انتظار داشته باشید و همچنین نکاتی در مورد چگونگی ایمن نگه داشتن نوجوان خود در این سن پیدا خواهید کرد. با کمی دانش و چند نکته مفید، می توانید مانند یک حرفه ای در این مرحله از رشد کودک خود بگذرید.

زبان نوجوان 13 ساله و تغییرات شناختی

در حالی که نوجوانان 13 ساله مهارت های حل مسئله نسبتا خوبی دارند، در فکر کردن به آینده نیز مشکل دارند. آنها همچنین ممکن است قبل از اقدام در مورد عواقب رفتار خود فکر کنند. این مربوط به قسمت های مختلف مغز آنها است که با سرعت کمی متفاوت رشد می کنند.

فلورنسیا سگورا، MD، FAAP، متخصص اطفال با متخصصان اطفال انیشتین در منطقه متروی واشنگتن دی سی می گوید: «اگرچه نوجوانان 13 ساله شروع به داشتن سبک تفکر ملموس تری کرده اند، مغز آنها هنوز در حال رشد است. “آنها همچنین در این سن بسیار خودآگاه هستند و تمایل دارند باور کنند که مرکز توجه هستند. اگر جوش دارند، پس همه به آن نگاه می کنند.”

نوجوانان سیزده ساله نیز در حال رشد توانایی تفکر انتزاعی هستند. آنها به جای اینکه فقط به اشیاء محسوس فکر کنند، شروع به درک مفاهیمی مانند ایمان و اعتماد می کنند. آنها همچنین ممکن است فکر کنند که منحصر به فرد هستند یا معتقدند که هیچ کس آنها را درک نمی کند. همانطور که به بلوغ می رسند، درک بهتری از جهان و نحوه درک دیگران از آنها ایجاد می کنند.

 

 

دکتر سگورا می‌گوید، همچنین برای نوجوانان 13 ساله معمول است که فکر کنند از هر اتفاق بدی برایشان مصون هستند. در نتیجه، آنها ممکن است بیشتر به قوانین خانواده یا قوانین مدرسه اعتراض کنند. او می‌گوید: «آنها می‌دانند چه چیزی درست است و چه چیزی اشتباه است، اما همچنان ممکن است محدودیت‌ها را پشت سر بگذارند. آنها شروع به خارج شدن از آن قالب دوران کودکی کرده اند.

نوجوانان در این سن نیز ممکن است نگران مسائل اخلاقی باشند زیرا می توانند مفاهیم انتزاعی را درک کنند و احتمالاً تشخیص می دهند که زیر پا گذاشتن قوانین در شرایط خاص همیشه اشتباه نیست. در مورد رشد زبان، بیشتر نوجوانان 13 ساله به طور مشابه با بزرگسالان ارتباط برقرار می کنند. آنها زبان انتزاعی مانند زبان مجازی و استعاره را درک می کنند و ممکن است با بلوغ کمتر تحت اللفظی و مجازی تر شوند.

جاناتان جاسی، DO، FAAP، متخصص اطفال و پدر سه فرزند در بلمور، نیویورک، می‌گوید: «بسته به کودک، ممکن است مدرسه را چالش‌برانگیزتر ببینند، مانند سخت‌تر شدن ریاضیات». “در نتیجه، شناخت آنها در مدرسه ممکن است به چالش کشیده شود، زیرا آنها بیشتر یاد می گیرند و کار می کنند.”

 

ممکن است دوست داشته باشید: حساسیت حسی به لباس: چگونه به کودک خود کمک کنیم لباس بپوشد

 

تغییرات فیزیکی نوجوان 13 ساله

بیشتر نوجوانان 13 ساله با تغییرات عاطفی و جسمی همراه با بلوغ سر و کار دارند، بنابراین طبیعی است که نوجوان شما گاهی اوقات احساس عدم اطمینان، بدخلقی، حساس و خودآگاه کند. در این مدت، هماهنگی با همسالان بیش از هر زمان دیگری مهم می شود.

در 13 سالگی، نوجوان شما شروع به رشد قد، افزایش وزن و بلوغ فیزیکی می کند. دختران در اواسط نوجوانی از نظر جسمی کاملاً رشد می کنند و پسران در اواخر نوجوانی به بلوغ جسمی می رسند.

دکتر جاسی می گوید: «رشد جسمانی بسته به نوجوان متغیر است. معمولاً دختران بین 9 تا 14 سالگی و پسران بین 10 تا 15 سالگی رشد می‌کنند. از طرف دیگر، شما کسانی را خواهید داشت که هنوز رشد نکرده‌اند.

دکتر Jassey می گوید که شما احتمالاً در این سن طیف وسیعی از تغییرات فیزیکی را مشاهده خواهید کرد. دختران ممکن است رشد سینه و شروع چرخه قاعدگی خود را تجربه کنند، در حالی که پسرها ممکن است تغییراتی در صدای خود، رشد بیضه ها و افزایش توده عضلانی داشته باشند.

جالب است که پسرانی که زودتر به بلوغ جسمی می رسند ممکن است اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. اما دخترانی که زودتر به بلوغ می رسند اغلب نسبت به بدن خود آگاه تر هستند.

علاوه بر این، هر دو مرد و زن ممکن است شروع به رشد موهای بدن کنند و غدد عرق آنها فعال تر شود. برخی از بچه ها حتی در این سن به دلیل تغییرات هورمونی شروع به ایجاد آکنه می کنند

این ظاهر فیزیکی که به سرعت در حال تغییر است می تواند به احساسات خودآگاه منجر شود. گاهی اوقات نوجوانان با مسائل مربوط به ظاهر، مانند آکنه یا اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند. دکتر سگورا می‌گوید مشکلات تصویر بدن، مانند اختلالات خوردن، ممکن است در طول سال‌های نوجوانی نیز ایجاد شود.

او می گوید: «اختلالات خوردن ممکن است در پسران یا دختران رخ دهد. “اگر متوجه شدید که آنها شروع به محدود کردن غذا، پرخوری، کاهش وزن یا پنهان کردن غذا کرده اند، باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد آنچه که مشاهده می کنید صحبت کنید.”

 

 

تغییرات عاطفی و اجتماعی نوجوان 13 ساله

نوجوانان سیزده ساله با تغییرات هورمونی دست و پنجه نرم می کنند که می تواند به نوسانات خلقی آنها کمک کند. استرس مدرسه یا مشکلات همسالان را اضافه کنید و به نظر می رسد خلق و خوی آنها از دقیقه به دقیقه تغییر می کند. به یاد داشته باشید، نوجوان شما در مسیر تبدیل شدن به فردی مستقل است که می‌خواهد درباره بدن، فعالیت‌ها و دوستانش تصمیم بگیرد.

دکتر سگورا توضیح می‌دهد که در این سن، بیشتر نوجوانان احساس می‌کنند که دنیا حول آنها می‌چرخد. ممکن است فکر کنند همه به آنها خیره شده‌اند یا ممکن است تصور کنند رفتار دیگران به نوعی به خاطر آنهاست. به عنوان مثال، وقتی دوستی به او پیامک نمی‌دهد، ممکن است تصور کند که دیوانه است به جای اینکه فرض کند دوستش مشغول است.

بیشتر نوجوانان 13 ساله نیز نوسانات زیادی را در عزت نفس خود تجربه می کنند. ممکن است یک روز نسبت به خودشان احساس خوبی داشته باشند و روزی دیگر احساس بی‌کفایتی کنند. آنها همچنین ممکن است از شما تأیید کنند که در مسیر درستی هستند، حتی اگر ادعا می کنند که می خواهند کارها را به تنهایی انجام دهند.
در حالی که بیشتر نوجوانان 13 ساله اسباب بازی های دوران کودکی خود را رها کرده اند، هنوز هم به روش های مختلف با دوستان خود بازی می کنند. از مهمانی های خواب و کمپینگ در حیاط خلوت گرفته تا بازی های رومیزی و فعالیت های ورزشی، بیشتر نوجوانان 13 ساله می خواهند با دوستان خود فعال باشند.

دکتر سگورا می گوید: «سیزده ساله ها تمایل دارند زمان بیشتری را با دوستان خود بگذرانند تا با اعضای خانواده. آنها همچنین در این سن شروع به شکل‌دهی هویت می‌کنند و سرگرمی‌ها، فعالیت‌ها، لباس‌ها، مدل مو و موسیقی را آزمایش می‌کنند.

نوجوان شما ممکن است شخصیت های متفاوتی ایجاد کند یا مراحل مختلفی را طی کند و انتخاب کند که موهای خود را به روش های جدیدی بپوشد تا خود را نشان دهد. همچنین ممکن است متوجه شوید که نوجوانتان از خانواده دور می‌شود.

در حالی که تماشای اینکه فرزندتان زمان کمتری را با شما می گذراند دشوار است، تفریح با همسالانش می تواند یک خروجی اجتماعی مهم باشد و بخشی جدایی ناپذیر از رشد آنها باشد. همچنین می تواند در مدیریت استرس به آنها کمک کند.

همانطور که نوجوان 13 ساله شما مستقل تر می شود، ممکن است بیشتر به دوستی ها اعتماد کند و اغلب به جای شما به آنها اعتماد می کند. به همین دلیل، مطمئن شوید که به طور منظم با فرزندتان ارتباط برقرار می کنید نه تنها برای اینکه بفهمید اوضاع در زندگی او چگونه پیش می رود و در مورد چیزهای مختلف چه فکر می کند، بلکه همچنین به موضوعات مهمی مانند جنسیت، مواد مخدر، استعمال سیگار، رضایت، قلدری و موارد دیگر.

دکتر سگورا می‌گوید: این مکالمات به‌ویژه مهم هستند زیرا فشار همسالان می‌تواند به یک عامل تبدیل شود، به‌ویژه به این دلیل که اکثر نوجوانان در این سن نگران تعلق یا تعلق هستند. جای تعجب نیست که نوجوانان اغلب با تغییر علایق، گروه همسالان خود را تغییر می دهند، بنابراین شناخت دوستان فرزندتان اهمیت بیشتری پیدا می کند. همچنین ایجاد علایق جنسی در این سن برای آنها طبیعی است.

اگرچه ممکن است آنها هنوز به طور رسمی قرار ملاقات نداشته باشند، اما مهم است که در مورد روابط سالم و رضایت صحبت کنید. همچنین، اگر فرزند شما در حال بررسی هویت جنسی یا گرایش جنسی خود است، مهم است که با ذهنی باز لیست کنید.

دکتر سگورا می گوید: «این زمانی است که آنها در حال کاوش هستند، سؤال می پرسند. “حمایت کردن و گوش دادن مهم است و اگر سوالی دارید یا نمی دانید کودک شما چه چیزی را تجربه می کند یا چگونه از آنها حمایت کنید، با پزشک اطفال خود صحبت کنید.”

چگونه نوجوان 13 ساله خود را ایمن نگه داریم

وقتی صحبت از ایمنی در این سن به میان می‌آید، باید والدین چند نکته را در نظر بگیرند. به عنوان مثال، دکتر سگورا می‌گوید، به‌عنوان مثال، باید به بچه‌های این سن یادآوری شود که هنگام سواری در ماشین از کمربند ایمنی و هنگام سوار شدن به اسکوتر، دوچرخه یا اسکیت بورد، کلاه ایمنی ببندند.

این سنی است که بچه ها ممکن است حساب های رسانه های اجتماعی یا تلفن های همراه خود را داشته باشند، بنابراین مهم است که با آنها در مورد نحوه ایمن ماندن آنلاین صحبت کنید. در مورد اینکه چه چیزی را به اشتراک بگذارید و چه چیزی را به اشتراک نگذارید صحبت کنید و همچنین قوانین اساسی در مورد استفاده از رسانه های اجتماعی را تعیین کنید. دکتر Jassey پیشنهاد می‌کند که حساب کاربری فرزندتان را خصوصی کنید و مطمئن شوید که با دنبال کردن حساب‌های فرزندتان به صورت آنلاین چه می‌کند.

او می‌گوید: «مطمئن شوید که مکالمات سازنده‌ای در مورد نحوه انجام کارها به روش آنلاین دارید. “درباره آسیب نرساندن به مردم به صورت آنلاین و همچنین نحوه برخورد با احساسات زمانی که از چیزی که دیگران پست می کنند، صحبت کنید. من همچنین برنامه Life 360 را دوست دارم که به من امکان می دهد بدانم فرزندانم کجا هستند. این مانند یک پتوی امنیتی برای والدین است.”

دکتر جاسی می‌گوید: «سعی کنید تعادل شادی بین تنظیم قوانین و اجازه دادن به آزادی به شیوه‌ای ایمن و سازنده پیدا کنید. او می‌گوید: «سرسخت‌بودن می‌تواند گاهی اوقات نتیجه معکوس داشته باشد. مطمئن شوید که در مورد نوشیدن الکل، استعمال دخانیات و رابطه جنسی نیز صحبت‌های سازنده‌ای دارید و در صورت امکان درس‌های زندگی را آموزش دهید.»

در نهایت، به خاطر داشته باشید که نوجوان شما می خواهد بال های خود را باز کند و مستقل تر شود. به دنبال راه های ایمن برای انجام این کار باشید. هنگام تصمیم گیری در مورد آنچه که به آنها اجازه می دهید به تنهایی انجام دهند، به جامعه خود و سطح بلوغ نوجوان خود فکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید