کودکان

حساسیت حسی به لباس: چگونه به کودک خود کمک کنیم لباس بپوشد

چرا فرزند من لباس پوشیدن را دوست ندارد؟

شاید فرزند شما ترجیح می دهد برهنه باشد؟ آیا آنها از پوشیدن جوراب و کفش خودداری می کنند؟ حتی وقتی سرد است کت نمی پوشند؟ شاید آنها فقط یک پیراهن و شلوار داشته باشند که دائماً می پوشند، و شما متعجب هستید که وقتی آنها بزرگتر شوند، چه خواهید کرد!؟

دلایل ایجاد حساسیت حسی در کودکان

دلایل زیادی وجود دارد که مسائل مربوط به لباس برای کودکان مبتلا به اختلال پردازش حسی (SPD) ایجاد می شود. روشی که کودک ورودی حسی دریافتی خود را دریافت می‌کند، پردازش می‌کند و تفسیر می‌کند، می‌تواند نحوه تحمل یا عدم تحمل برخی چیزها مانند لباس را تغییر دهد.

احساس لباس های ما بر روی بدن ما به ورودی لمسی اشاره دارد که دریافت می کنیم. لامسه لمسی است – آن چیزی است که چیزها احساس می کنند.

برخی از افراد ممکن است بیش از حد حساس باشند و برخی دیگر ممکن است آنقدر حساس نباشند .

بیایید به برخی از کارهایی که ممکن است مسائل مربوط به لباس ظاهر شود بررسی کنیم:

  • پوشیدن شلوار جین ممکن است برای برخی احساس خوبی داشته باشد، اما برای برخی دیگر ممکن است احساس سفت و خش داشته باشد.
  • ممکن است یک کودک پیراهن یا شلوار چسبان تنگ بخواهد، دیگری ممکن است فقط لباس های گشاد و گشاد را تحمل کند.
  • ممکن است کودکی که به دنبال ورودی یا فشار بر سر خود است، کلاه را ترجیح دهد. از طرف دیگر ممکن است بسیار ناراحت کننده و غیرقابل تحمل باشند.
  • ممکن است یک کودک همیشه بخواهد چیزی روی پاهایش باشد، برخی دیگر ممکن است در اسرع وقت کفش و جوراب را در بیاورند.
  • بافت های پارچه بسیار متفاوتی وجود دارد و اغلب کودکان به سمت لباس های نرم یا ابریشمی کشیده می شوند. برای بچه هایی که به لمس حساس تر هستند، این ها برای آنها قابل تحمل تر است.

البته دلایل بسیار دیگری هم وجود دارد که بچه‌ها ممکن است لباس بپوشند یا نپوشند، اینها فقط چند نمونه بودند.

دلایل ایجاد ناراحتی در کودکان

حساسیت حسی چیست؟

اگر کودکی از لمس کردن (حساس بیش از حد) اجتناب کند، ممکن است با پوشیدن لباس در صبح، تعویض لباس شخصی خود در شب مشکل داشته باشد و ممکن است بخواهد هر زمان که ممکن است لباس را دربیاورد. آنها نسبت به احساسی که دارند حساسیت بیشتری نشان می دهند.

بازگشت به این سوال: “چرا فرزند من لباس نمی پوشد؟”

خوب، یکی از راه‌های فکر کردن به این موضوع این است که سیستم لمسی آنها هرگز خاموش نمی‌شود و به آنها می‌گوید که لباس‌هایشان لمس می‌شوند.

همین الان که این را می خوانید، از پیراهن، شلوار، جوراب و کفش خود ورودی دریافت می کنید. سیستم شما این ورودی را دریافت می کند اما شما بیش از حد از آن آزار نمی یابید. سیستم حسی شما ورودی را دریافت می کند و می گوید: “بله، شما هنوز پیراهن می پوشید، نیازی به هشدار دادن به او نیست” و ادامه می دهد. اما برای کودکی که بیش از حد به لمس حساس است، سیستم آنها همچنان به آنها می گوید: “هی، تو پیراهن پوشیده ای، برچسب گردنت را قلقلک می دهد، فراموش نکن که ظاهر جوراب خشن است.” همانطور که می توانید تصور کنید. این می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

5 نکته برای والدین کودکان حساس

از بین بردن حساسیت حسی در کودکان

تلاش برای حساسیت زدایی از لمس هدف است، اما شما می خواهید به تدریج به آن نزدیک شوید. ارائه فعالیتی که بیش از حد چالش برانگیز است و سیستم حسی آن را تحمل نمی کند، به احتمال زیاد کودک شما را از کار می اندازد و جلب مشارکت او دشوار خواهد بود.

راه هایی برای تطبیق فعالیت ها برای موفقیت فرزندتان بیابید. به عنوان مثال، اگر کودک شما کف شامپو روی دستان خود را تحمل نمی کند، آن را در وان حمام امتحان کنید، جایی که می تواند به سرعت دستان خود را در آب فرو کند تا آنها را تمیز کند. هنگام ورز دادن خمیر یا نقاشی با انگشت، با پوشیدن دستکش شروع کنید. در صورت نیاز از قاشق یا انبر برای شروع بازی در سطل برنج استفاده کنید و به تدریج کار کنید تا تعداد بیشتری از دستان آنها به آنجا برود!

به یاد داشته باشید که یک رژیم غذایی حسی نیز می تواند به آماده شدن برای یک کار دشوارتر کمک کند. سعی کنید قبل از لباس پوشیدن چند چرخش سریع هلیکوپتر، راه رفتن با خرس، مسواک زدن پوست و/یا فشردن مفاصل انجام دهید تا به تنظیم سیستم حسی کمک کنید تا موفقیت بیشتری کسب کنید.

لباس های فشرده ورودی حس عمقی را ارائه می دهند و برای برخی از کودکان، فشار عمیق ناشی از یک پیراهن فشرده می تواند لباس پوشیدن را کمی آسان تر کند. اگر کودک شما به فشار عمیق به خوبی پاسخ می دهد، ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

بازی حسی باید سرگرم کننده باشد. به یاد داشته باشید که کودک خود را در جایی که در آن قرار دارد ملاقات کنید و با قرار گرفتن در معرض تدریجی و مداوم متوجه پیشرفت هایی در پردازش حسی او خواهید شد.

از بین بردن حساسیت حسی در کودکان

5 نکته برای والدین کودکان حساس

1- نیازهای فردی کودک را در نظر بگیرید:

برخی از کودکان ممکن است نسبت به پارچه های خاص حساسیت بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند. به پارچه‌ها و لباس‌های نرم و بدون برچسب یا درز خارش‌دار توجه کنید تا ببینید چه چیزی برای فرزندتان بهتر است.

2- به تدریج لباس های جدید را معرفی کنید:

اگر کودک شما عادت به پوشیدن انواع خاصی از لباس ندارد، آنها را به آرامی و در دوزهای کم معرفی کنید.

3- از پاداش استفاده کنید:

برای پوشیدن لباس به کودک خود پاداش دهید و آن را به یک تجربه مثبت تبدیل کنید.

4- صبور باشید و درک کنید:

کودکانی که دارای حساسیت حسی هستند ممکن است در مورد لباس پوشیدن به زمان و صبر بیشتری نسبت به سایر کودکان نیاز داشته باشند.

5- به دنبال کمک حرفه ای باشید:

اگر بی میلی فرزندتان به پوشیدن لباس باعث ناراحتی قابل توجهی می شود یا بر زندگی روزمره او تأثیر می گذارد، مهم است که از یک متخصص کمک بگیرید. این می تواند یک متخصص اطفال، کاردرمانگر یا روانشناس باشد.

دیدگاهتان را بنویسید