کودکان

15 بازی کودکان مناسب برای یادگیری

15 بازی کودکان مناسب برای یادگیری

15 تا از بهترین بازی کودکان برای یادگیری

بازی یکی از مهم ترین راه های یادگیری کودکان است. زیربنای یادگیری رسمی در اواخر دوران کودکی است، همچنین کودک را قادر می‌سازد تا ارزش خود را توسعه دهد.

در واقع، حق بازی برای رفاه کودکان آنقدر اساسی تلقی می شود که توسط سازمان ملل متحد به عنوان یک حق جهانی کودکان به رسمیت شناخته شده است.

قدرت تمرکز را تقویت می کند، که برای آینده ای موفق در کلاس ضروری است، و زیربنای همه چیز از یادگیری تعاملات اجتماعی و هنجارها تا آغاز تفکر علمی است.

بازی برای کودک کوچکتر اهمیت ویژه ای دارد. این پایه و اساس رشد کودکی از نظر زبان، هوش هیجانی و مقررات، خلاقیت و استدلال فکری است.

طبق کتاب «انیشتین هرگز از فلش کارت‌ها استفاده نکرد» نوشته گولینکف، هیرش پاسک و ایر، بازی را می‌توان به پنج عنصر اصلی تقسیم کرد:

• سرگرم کننده و لذت بخش باشید
• هیچ هدف مشخصی نداشته باشید
• خودجوش و داوطلبانه باشید
• مشارکت فعال داشته باشید
• یک عنصر ساختگی را درگیر کنید

در اینجا، ما 15 فعالیت برتر خود را برای کمک به کودکان در یادگیری از طریق بازی بررسی می کنیم:

1- شن

شن و ماسه بازی فرصتی فوق العاده برای پایه های یادگیری علمی و رشد اعتماد به نفس و رشد جسمانی است. اسکوپ زدن، حفاری، ریختن و الک کردن به کودکان می آموزد که چگونه کار می کنند و در عین حال عضلات و هماهنگی آنها را تقویت می کنند. این کار در کنار یک دوست کوچک انجام می شود و به کار تیمی، اشتراک گذاری و مهارت های اجتماعی می پردازد.

یادگیری-از طریق-بازی-1-شن

2. آب بازی

مانند بازی با شن و ماسه، آب بازی کودکان را قادر می سازد تا در محیطی امن با مفاهیم اولیه مانند حجم آزمایش کنند. علاوه بر این، آب بازی برای یادگیری پیامدهای اعمال عالی است. کمی هماهنگی دست و چشم و قدرت بدنی را اضافه کنید و آب بازی یکی از موارد مورد علاقه است.

یادگیری-از طریق-بازی-2-آب بازی

3. خمیر بازی

خمیر بازی پتانسیل بسیار زیادی برای یادگیری دارد. نه تنها انگشتان را برای آماده شدن برای یک عمر نوشتن تقویت می کند، بلکه مهارت های حرکتی ظریف، خلاقیت و هماهنگی دست و چشم را آموزش می دهد. برای انجام تمرینات حرکتی خوب، مقداری دانه به خمیر اضافه کنید، یا از بچه‌ها استفاده کنید تا دانه‌های اسپاگتی خشکی را که در خمیر نگه داشته شده است ببندند تا ارزش بازی بیشتری داشته باشند.

یادگیری-از طریق-بازی-3-خمیر بازی

4. لباس پوشیدن و نقش بازی

اجازه دهید بچه‌ها با یکسری لباس‌های آراسته و وسایلی مانند کیت‌های پزشک اسباب‌بازی مشغول شوند و اجازه دهید تخیل آنها بیدار شود. به زودی پزشک، دامپزشک، پرستار، فضانورد، سرآشپز یا پزشک نوظهور را خواهید دید. لباس پوشیدن به کودکان کمک می کند تا دنیای بزرگسالان، نقش ها و علایق را درک کنند و همچنین تعامل اجتماعی را تقویت می کنند. حداقل، لباس پوشیدن به تقویت جنبه های مراقبت از خود در خود پوشیدن کمک می کند که برای زندگی در مدرسه ابتدایی ضروری است.

آموزش-از طریق-بازی-4-لباس پوشیدن

5. بازی عروسک و شخصیت

ارائه شخصیت ها به شکل مینی فیگورها و عروسک ها به دختران و پسران این امکان را می دهد تا بازی اجتماعی خود را توسعه دهند. تخیل و بیان (و برچسب زدن) احساسات را تشویق می کند.

یادگیری-از طریق-بازی-5-عروسک

6. طراحی و نقاشی

اجازه دادن به کودکان ، برای بازی با رنگ‌ها و ابزارهای طراحی به آنها این امکان را می‌دهد که دنیای خود را به شیوه‌ای حسی تجربه کنند و بیان خود را توسعه دهند و در عین حال مهارت‌های پیش‌نویسی را نیز توسعه دهند. علاوه بر این، دعوتی است برای یادگیری رنگ‌ها، ترکیب کردن و مرتب کردن قدیمی!

یادگیری-از طریق-بازی-6-نقاشی

 

ممکن است دوست داشته باشید: از شیر گرفتن کودک: چگونه کودک خود را از شیر بگیرم؟

 

7. بلوک، منبت کاری و مرتب کننده شکل

بازی با بلوک، اره منبت کاری ، اره مویی، و مرتب کننده شکل، همگی پایه های تفکر فضایی، استدلال منطقی، نظم دهی، و تشخیص اشکال، اندازه ها و رنگ های مختلف را پایه ریزی می کنند.

یادگیری-از طریق-بازی-7-بلوک

8. موسیقی، رقص و آواز

آواز خواندن و موسیقی بسیار به توسعه زبان کمک می کند و اساس مهارت های سوادآموزی و همچنین مفاهیم اساسی ریاضی مانند شمارش را تشکیل می دهد. علاوه بر این، آنها شروع به توسعه ریتم می کنند و در عین حال مهارت های شنیداری خود را نیز بهبود می بخشند. رقصیدن به کودک کمک می کند تا قدرت و انعطاف پذیری خود را افزایش دهد و هماهنگی را نیز ذکر نکنیم.

یادگیری-از طریق-8-موسیقی

9. بازی تخیلی

همه بازی ها باید تخیلی باشند، اما ما به نوعی بازی اشاره می کنیم که به طور طبیعی برای بسیاری از کودکان انجام می شود. برای یک کودک کوچک چیزی جز انتخاب تصادفی اشیاء باقی نگذاشته باشید و به زودی آنها را در دنیایی از تصورات گمشده خواهید یافت. دادن زمان و مکان به کودک برای بازی تخیلی ضروری است. تخیل آنها را توسعه می دهد، که برای مهارت های سوادآموزی و استدلال فکری مهم است. علاوه بر این، احساس خود و عزت نفس آنها را افزایش می دهد و همچنین درک دنیای اطراف خود را افزایش می دهد و همچنین توانایی مدیریت خستگی را افزایش می دهد.

یادگیری-از طریق-بازی-9-بازی تخیلی

10. دویدن، پریدن، کوهنوردی، تاب خوردن

کودکان خردسال مجبور به حرکت هستند. اجازه دادن به آن‌ها برای انجام این کار و ارائه چالش‌های ایمن و متناسب با سن، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و همچنین انعطاف‌پذیری خود را از طریق ریسک‌پذیری توسعه دهند. البته، مهارت های حرکتی سخت نیز تقویت قابل توجهی دریافت می کنند.

یادگیری-از طریق-بازی-10-تاب خوردن

11. بازی طبیعت

هنگامی که فضای بازی را به فضای بیرونی عالی ببرید، یادگیری کودکان با سوخت موشک تقویت می شود. به همین دلیل است که مدارس جنگل بسیار محبوب و مورد توجه هستند. نه تنها سالم است، بلکه احترام به محیط زیست و آغاز زیست شناسی را آموزش می دهد. همچنین به کودکان کمک می کند تا مستقل تر و کنجکاوتر شوند.

یادگیری-از طریق-بازی-11-طبیعت

 

ممکن است دوست داشته باشید: حساسیت حسی به لباس: چگونه به کودک خود کمک کنیم لباس بپوشد

 

12. بازی حسی

به طور خلاصه، بازی حسی هر فعالیت بازی است که شامل لامسه، بویایی، چشایی، بینایی و شنوایی است. این را می توان با یک بشقاب ژله، دانه های آبی، یخ، برنج یا حتی وان های کوچک جهانی تهیه کرد. بازی حسی کاوش و بلوک های سازنده علم و تحقیق را تحریک می کند.

یادگیری-از طریق-بازی-12-حس

13. بازی های رومیزی پایه

بازی‌های رومیزی بسیار زیادی حتی برای جوان‌ترین بازیکنان در دسترس هستند، و این بازی‌ها باید مورد استقبال قرار گیرند – نه تنها به دلیل عامل سرگرم کننده، بلکه برای پتانسیل یادگیری آنها. این بازی‌ها علاوه بر مضامین اعداد، رنگ‌ها، شکل‌ها و صداهای اولیه، برای آموزش نوبت‌دهی و اشتراک‌گذاری به کودکان حیاتی هستند.

یادگیری-از طریق-بازی-13-بازی فکری

14. آشپزی و تظاهر به آشپزی

آشپزی، و تظاهر به آشپزی، سرو کردن، و مغازه ها، سناریوهای بازی عالی برای بچه ها هستند. آشپزی خود عناصری از بازی حسی، مفاهیم ریاضی، ایمنی خانه و فرآیندهای زیر را ترکیب می کند. تظاهر به آشپزی، سرو غذا، و اسباب‌فروشی‌ها نیز ایده‌های اساسی ریاضی و همچنین تعامل اجتماعی و نحوه متفکر بودن را به دیگران آموزش می‌دهند.

یادگیری-از طریق-بازی-14-آشپزی

15. جعبه مقوایی

آره واقعا! جعبه مقوایی یکی از باورنکردنی ترین دعوت ها برای بازی است. آیا این خانه، یک ماشین، خانه ای برای نوازش های آنها خواهد بود؟ تکه های پارچه، کوسن، مداد و بشقاب کاغذی را در اختیارشان بگذارید و تماشا کنید که دنیایشان را کشف می کنند، وارد تخیلشان می شوند و مانند یک مهندس شروع به فکر کردن می کنند.

یادگیری-از طریق-بازی-15-جعبه

دیدگاهتان را بنویسید